Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2014 r., sygn. IV SA/Wa 2717/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.), sędzia WSA Teresa Zyglewska, Protokolant spec. Anna Nader, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi E. H. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie zgłoszenia sprzeciwu na wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowieniem z [...] września 2013 r. nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 127 § 3 w zw. z art. 144 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267 - dalej k.p.a.) oraz art. 1 ust. 1 i 1a i art. 1a ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 ze zm.) - po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy złożonego przez E.H. (dalej: "skarżacy") utrzymał w mocy postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] czerwca 2013 r. nr [...].
Powyższe postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
Skarżący wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych z wnioskiem o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości. Do wniosku dołączył plan inwestycyjny zagospodarowania nieruchomości rolnej, z którego wynika, że zamierza nabyć objęte wnioskiem działki i wykorzystać je rolniczo. Planuje uprawę zbóż, kukurydzy i roślin oleistych przy użyciu najwyższej jakości nasion, środków ochrony roślin, nawozów i zastosowaniu najnowszej technologii wprowadzając postęp biologiczny i techniczny oraz mając na uwadze ochronę jakości wody, gleby i krajobrazu. Rynkami zbytu wyhodowanych roślin będą Polska i Niemcy. Przewiduje, że działki będą wchodzić w skład docelowego nowoczesnego gospodarstwa rolnego o pow. około 300 ha, prowadzonego przez osobę z wykształceniem rolniczym oraz doświadczeniem w zakresie upraw polowych, co gwarantuje, że nieruchomość będzie utrzymana w najwyższej kulturze rolnej. Docelowo planuje uprawę zbóż, roślin oleistych oraz szparagów. Przewiduje również stworzenie bazy magazynowej w zależności od potrzeb gospodarstwa i rynkowych. Na dowód swoich kwalifikacji przedstawił świadectwo zdania egzaminu zawodowego w 1987 r. w N. w zakresie szkolnictwa zawodowego oraz świadectwo pracy z [...] stycznia 1997 r. wystawione przez L.S. posiadającego gospodarstwo w B. w S. Z dołączonego zaświadczenia z [...] czerwca 2012 r. wynika z kolei, że skarżący zamieszkały w S. w O. od 1997 r. jest członkiem zarządu w spółce działającej pod firmą [...] Sp. z o. o., przy czym od roku 2003 r. pełni funkcję członka zarządu jako jednoosobowy zarząd. W złożonym wniosku skarżący oświadczył, że od wielu lat mieszka i pracuje w Polsce, posiada skoncentrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej życie osobiste i rodzinne. Ma troje dzieci. Od 27 stycznia 2006 r. pozostaje w związku małżeńskim z obywatelką Rzeczypospolitej Polskiej - M.H. Zamierza na stałe pozostać w Polsce i prowadzić własne gospodarstwo rolne, będąc właścicielem wchodzących w jego skład gruntów rolnych.