Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Kr 1846/13

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1846/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 stycznia 2014 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: st. referent Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2014 r., sprawy ze skarg R. Sp. z o.o. w K., na interpretacje indywidualne Ministra Finansów, z dnia 23 lipca 2013 r. Nr [...],[...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - skargi oddala -

Uzasadnienie

W dniu 30 kwietnia 2013 r. do Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów wpłynął wniosek R. sp. z o.o. w K. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W uzasadnieniu wniosku spółka przedstawiając stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe wyjaśniła, że jest nadawcą ogólnopolskiego programu radiowego. W ramach prowadzonej działalności zawiera umowy dotyczące realizacji wzajemnych świadczeń, gdzie założeniem kontrahentów jest "bezgotówkowe" rozliczenie.

Zawierając takie umowy spółka tak ustala z klientami ilość i rodzaj realizowanych świadczeń, aby wartość tych świadczeń była równa. Następnie strony podejmują decyzję o tym, jak zawierana umowa zostanie rozliczona. Wzajemne rozliczenie może być dokonane w formie:

- barterowej wymiany świadczeń (usługa za usługę albo towar za usługę) - art. 603 Kodeksu cywilnego, albo

- potrącenia (kompensaty) wzajemnych wierzytelności pieniężnych - art. 499 Kodeksu cywilnego.

Zasadą jest, że umowy zawierane w jednej z powyższych form rozliczania, są umowami długoterminowymi zawieranymi na czas określony, zwykle jednorocznymi, ale także na czas dłuższy. W ramach umów barterowych każda ze stron zleca drugiej stronie realizację przysługujących jej świadczeń:

- w dowolnie wybranym przez siebie terminie (oczywiście z uwzględnieniem okresu obowiązywania umowy), albo

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00