Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Gl 1418/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant specjalista Magdalena Dąbek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi "A" w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ochrony zwierząt 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] r. nr [...], 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz skarżącego "A" w G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., znak: [...], Prezydent Miasta C. po uzyskaniu informacji "A" - Inspektorat w C. odmówił wydania decyzji o czasowym odebraniu 4 psów należących do M. i M. K. zamieszkałych w C. przy ul. [...].
W podstawie prawnej tej decyzji organ wskazał art. 7 ust., ust. 1a i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 106, poz. 1002 ze zm.) oraz art. 104 i art. 107 Kodeksu postępowania administracyjnego. (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 - dalej zwanego k.p.a.). W uzasadnieniu tego orzeczenia Prezydent Miasta C. podał, że w dniu [...]r. "A" poinformowało Urząd Miasta C. o odebraniu w dniu [...]r. od M. K. 4 psów, a to 2 suk rasy Yorkshire terrier oraz jednego 5 tygodniowego szczeniaka samca tej rasy, a także jednej suki rasy Shih tzu. Z informacji przekazanej przez tę organizację społeczną wynikało, że odebrane psy utrzymywane były w stanie zaniedbania i niechlujstwa , miały m.in. pozlepiana sierść od kału i moczu, były skołtunione i apatyczne. Przeprowadzona obdukcja lekarsko-weterynaryjna wykazała zaś skandaliczne zaniedbania zagrażające życiu zwierząt. Psy cierpiały na liczne choroby skóry, oczu, zapalenie uszu, świerzbowiec i choroby dziąseł oraz nie posiadały aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie. Przedstawiciele "A" poinformowali także organ gminy, że odebrane zwierzęta umieszczone zostały w tzw. domach opieki tymczasowej "A". Organ wezwał Towarzystwo do przedłożenia protokołu odebrania zwierząt, opinii lekarza weterynarii potwierdzającej stan zwierząt oraz upoważnienia inspektorów OTOZ do odbioru psów. Nakazał także przekazanie psów do schroniska dla zwierząt.