Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 29 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Bd 1073/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 stycznia 2014r. sprawy ze skargi [...] spółka z o.o. w [...] na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia czasu funkcjonowania instalacji służących do sortowania i rozdrabniania węgla 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Gminy [...] na rzecz [...] sp. z o.o. w [...] kwotę 557 (pięćset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rada Gminy B. w dniu [...] stycznia 2013r., na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn.zm.) oraz art. 157 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn.zm.), podjęła uchwałę nr [...] w sprawie ograniczenia czasu funkcjonowania instalacji służących do sortowania i rozdrabniania węgla lub korzystania z tych urządzeń na terenie Gminy B.. W § 1 uchwały rada gminy ustanowiła ograniczenia co do czasu funkcjonowania instalacji służących do sortowania i rozdrabniania węgla lub korzystania z takich urządzeń na terenie Gminy B., poprzez wyznaczenie czasu funkcjonowania tych instalacji lub korzystania z tych urządzeń od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach od 07:00 do 15:00, z wyjątkiem miejsc kultu religijnego. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego (§ 2).

Pismem z dnia [...] lipca 2013r. (data wpływu do organu [...] lipca 2013r.) Spółka A w B. wezwała Radę Gminy B. do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie uchwały nr [...] z dnia [...] stycznia 2013r. (ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] lutego 2013r. poz. [...]), jako podjętej z rażącym naruszeniem prawa tj. art. 157 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Spółka zarzuciła, że nie jest dopuszczalnym wprowadzenie dokonanego ograniczenia dla wszystkich nieruchomości znajdujących się na terenie gminy, a jedynie dla obszarowo wskazanych jednostek np. zabudowy mieszkaniowej czy siedliskowej, nie zaś dla wszystkich terenów produkcyjnych i usługowych. Ponadto winno ono dotyczyć tylko tych urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko, więc nie powinno to dotyczyć instalacji i urządzeń, które wywołują hałas w zakresie dopuszczalnych norm. W przeciwnym razie nie jest możliwym, poza godzinami przewidzianymi w uchwale, wykorzystywanie urządzeń, które w ogóle nie emitują hałasu (k. 81 akt sądowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00