Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 642/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot, Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi B. S. i K. S. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie umorzenia opłaty legalizacyjnej 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) zasądza od Ministra Finansów solidarnie na rzecz skarżących B. S. i K. S. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Finansów (dalej także: "organ odwoławczy") decyzją z dnia [...] czerwca 2013 r. znak [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) (dalej: "k.p.a.") po rozpatrzeniu odwołania B. i K. małżonków S. (dalej także: "skarżący") od decyzji Wojewody M. (dalej także: "organ I instancji") nr [...] z dnia [...] lutego 2013 r. znak: [...], w przedmiocie ulgi w spłacie opłaty legalizacyjnej, ustalonej postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. nr [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. znak: [...] w wysokości [...] zł - uchylił zaskarżoną decyzję oraz umorzył postępowanie pierwszej instancji.

Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w G. w postępowaniu administracyjnym w sprawie rozbudowy budynku mieszkalnego na działce o nr ew. gruntu [...] w S. gm. M., postanowieniem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. znak:[...], nałożył na B. i K. małżonków S. opłatę legalizacyjną w kwocie [...] zł. Postanowienie to jest prawomocne. W dniu [...] października 2012 r. do Wojewody M. o wpłynął wniosek B. S. o umorzenie opłaty legalizacyjnej uzasadniony trudną sytuacją materialną rodziny. Po ustaleniu sytuacji rodzinnej i majątkowej skarżących organ I instancji podniósł, iż podstawą prawną wniosku o udzielenie ulgi jest art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) (dalej: "Ordynacja podatkowa"), do której odsyła art. 59g ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. -Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) (dalej: "Prawo budowlane"), a także przepisy k.p.a. Organ I instancji wskazał, iż zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej "organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatą prolongacyjną". Podniósł jednocześnie, iż przesłanka "ważnego interesu podatnika" lub "interesu publicznego", warunkująca zastosowanie ulgi powinna być rozważana

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00