Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 642/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot, Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi B. S. i K. S. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie umorzenia opłaty legalizacyjnej 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) zasądza od Ministra Finansów solidarnie na rzecz skarżących B. S. i K. S. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Minister Finansów (dalej także: "organ odwoławczy") decyzją z dnia [...] czerwca 2013 r. znak [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) (dalej: "k.p.a.") po rozpatrzeniu odwołania B. i K. małżonków S. (dalej także: "skarżący") od decyzji Wojewody M. (dalej także: "organ I instancji") nr [...] z dnia [...] lutego 2013 r. znak: [...], w przedmiocie ulgi w spłacie opłaty legalizacyjnej, ustalonej postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. nr [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. znak: [...] w wysokości [...] zł - uchylił zaskarżoną decyzję oraz umorzył postępowanie pierwszej instancji.
Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w G. w postępowaniu administracyjnym w sprawie rozbudowy budynku mieszkalnego na działce o nr ew. gruntu [...] w S. gm. M., postanowieniem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. znak:[...], nałożył na B. i K. małżonków S. opłatę legalizacyjną w kwocie [...] zł. Postanowienie to jest prawomocne. W dniu [...] października 2012 r. do Wojewody M. o wpłynął wniosek B. S. o umorzenie opłaty legalizacyjnej uzasadniony trudną sytuacją materialną rodziny. Po ustaleniu sytuacji rodzinnej i majątkowej skarżących organ I instancji podniósł, iż podstawą prawną wniosku o udzielenie ulgi jest art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) (dalej: "Ordynacja podatkowa"), do której odsyła art. 59g ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. -Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) (dalej: "Prawo budowlane"), a także przepisy k.p.a. Organ I instancji wskazał, iż zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej "organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatą prolongacyjną". Podniósł jednocześnie, iż przesłanka "ważnego interesu podatnika" lub "interesu publicznego", warunkująca zastosowanie ulgi powinna być rozważana
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right