Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Po 1482/13

 

Dnia 17 grudnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Małgorzata Górecka (spr.) Protokolant: st. sekr. sad. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi D D, K D, R D - następców prawnych T D na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P z dnia ... 2011 roku nr ... w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiąc grudzień 2006 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia ... 2011r. Naczelnik Urzędu Celnego w Pile określił T D prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą T zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od oleju opałowego za miesiąc grudzień 2006r. w kwocie 11 152 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy podał, że postanowieniem Naczelnika Urzędu Celnego w P z dnia 28.02.2011 r. zostało wszczęte postępowanie podatkowe wobec TD prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe T w sprawie podatku akcyzowego od oleju opałowego należnego za miesiąc grudzień 2006r.

W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono, że przedmiotem działalności kontrolowanej jednostki był obrót olejem opałowym, etyliną 95 oraz gazem LPG na Stacji Paliw w S. Wszystkie transakcje odbywały się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Do magazynowania przeznaczone były 3 zbiorniki podziemne, w tym zbiornik do przechowywania oleju opałowego o poj. 10 m 3. przedmiotem analizy w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego było wyłącznie ilościowe rozliczenie obrotu olejem napędowym w roku 2006. i 2007 dokonane na podstawie przedłożonej dokumentacji. Organ kontrolny ustalił, że w tym okresie firma prowadzona przez T D dokonała sprzedaży oleju opałowego udokumentowaną fakturami VAT na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w ilości 83 922 litrów. W jednym tylko wypadku sprzedaż nastąpiła na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono nieprawidłowości niektórych oświadczeń o przeznaczeniu oleju opalowego składanych przez nabywców towaru. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. firmy B, która w przypadku transakcji sprzedaży oleju opałowego dokonanej na jej rzecz w grudniu 2006r. w składanych oświadczeniach podała nieprawdziwe dane. Organ kontrolny ustalił, że w przypadku kontrahenta o nazwie B biorąc pod uwagę jego NIP i REGON, jest to I E, która w bazie REGON figuruje jako osoba prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą N z siedzibą w Z, zaś analiza podpisów pod treścią oświadczeń wykazała, że w większości przypadków podpisy składała osoba podpisująca się nazwiskiem M. Korespondencja kierowana pod adres wynikający z pieczątki na kontrolowanych oświadczeniach zostałam zwrócona z adnotacją "firma nie istnieje" a korespondencja kierowana na adres w Z zwrócona z adnotacją,, nie podjęto w terminie". Dalej organ kontrolny ustalił, że I A była wspólnikiem s.c. B jednak w innym okresie aniżeli dokonywane transakcje. Tak więc w ocenie organu podatkowego nabywca oleju opałowego, który posługiwał się pieczątką B I A w rzeczywistości podał nieprawdziwe dane i te fikcyjne dane uniemożliwiły identyfikację nabywcy , w tym uniemożliwiły ustalenie, czy olej opałowy został wykorzystany na cele opałowe. W związku z tymi ustaleniami, organ podatkowy I instancji uznał, iż T D dokonując sprzedaży oleju opałowego w oparciu o fakturę FV z dnia 27.12.2006r. obejmującą sprzedaż oleju opałowego w ilości 3 000 litrów na rzecz B nie uzyskał oświadczenia, które było warunkiem do uzyskania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego i tym samym sprzedaż taka stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym według stawki w wysokości 2 000 zl/ 1 000 litrów wyrobu. Podatnikiem jest T D, zaś jako datę powstania obowiązku podatkowego wskazano dzień sprzedaży wyrobu. Stosowny podatek określono w drodze decyzji wobec tego, że zobowiązany podatnik nie złożył wymaganej deklaracji podatkowej w podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00