Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Lu 793/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2005 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w [...], po rozpatrzeniu odwołania M. P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą A utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] z dnia [...] określającą podatnikowi zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za kolejne miesiące 2005 r. w kwocie 2.459.763 zł.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Celnej wskazał, że decyzja organu podatkowego pierwszej instancji została wydana w wyniku ponownego rozpoznania sprawy na skutek uchylenia pierwotnej decyzji tego organu przez Dyrektora Izby Celnej.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Dyrektor Izby Celnej podnosił, iż firma A M. P. w 2005 r. sprzedawała olej opałowy do celów grzewczych i do dalszej odsprzedaży na cele grzewcze na rzecz osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Olej opałowy firma kupowała w B sp. z o.o. w [...].
Podatnik w 2005 r. kupił 3.237.046 l oleju opałowego. Do faktur sprzedaży wystawionych przez B sp. z o.o. podatnik złożył oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego do dalszej odsprzedaży na cele opałowe.
W 2005 r. firma podatnika sprzedała łącznie 3.215.615 litrów oleju opałowego (w tym 1.678.063 litrów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej). Dokumentowała sprzedaż oleju opałowego na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej paragonami fiskalnymi, do których dołączono oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze.