Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Ol 909/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi R.D. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odstąpił od nałożenia na M.B. obowiązku wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót naprawczych przy istniejącym utwardzeniu z kostki brukowej wjazdu na posesję przy ul. [...] w D., do stanu zgodnego z prawem. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 51 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) zwanej dalej: Pr.bud.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że po otrzymaniu informacji od R.D. w sprawie prac prowadzonych na nieruchomości przy ul. [...] w D. polegających na utwardzeniu części działki budowlanej wokół budynku, wszczęto postępowanie w tej sprawie. W trakcie oględzin stwierdzono, że przeprowadzone prace polegały na wyrównaniu istniejącej nawierzchni z kostki brukowej. Właścicielka nieruchomości M.B. oświadczyła, że prace polegały na zdjęciu istniejącej wcześniej kostki brukowej oraz jej ponownym ułożeniu z uwagi na powstałe koleiny oraz fakt zalewania jej piwnicy. Zdaniem organu, w sprawie nie zaistniała samowola budowlana, bowiem teren działki był już utwardzony przed dokonaniem jego naprawy. Skala i cel przeprowadzonych prac przemawiają za potraktowaniem ich jako bieżącej konserwacji. Wyjaśniono, że ustawa Prawo budowlane nie nakłada na inwestora żadnych obowiązków poprzedzających przystąpienie do takich prac. Organ stwierdził również, że nie może wskazać na nieprawidłowości w wykonywanych przez M.B. pracach przy istniejącym utwardzeniu świadczące o możliwości ich negatywnego wpływu na działkę sąsiednią. Wykonane prace zostały zrealizowane w sposób prawidłowy pod względem technicznym, były one proste i nieskomplikowane, w związku z ich zrealizowaniem nie występuje żaden negatywny wpływ na nieruchomość sąsiednią przy ul. [...] oraz znajdujące się tam obiekty. Przemawia za tym fakt, że utwardzony wjazd na posesję M.B. oddzielony jest od działki sąsiedniej pasem zieleni o szerokości 1 m, który zapewnia naturalne wchłanianie wody opadowej i zapobiega odprowadzaniu wody opadowej na nieruchomość sąsiednią. W tej sytuacji organ nie stwierdził konieczności wykonania czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00