Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Kr 1700/13
|Sygn. akt I SA/Kr 1700/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 grudnia 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: st. referent Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2013 r., sprawy ze skargi Grupy A. S.A. w T., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 16 lipca 2013 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych).
Uzasadnienie
W dniu 16 kwietnia 2013r. do Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów wpłynął wniosek Zakładów A. w T S.A. (obecnie Grupa "A" S.A. w T.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
W uzasadnieniu wyjaśniono, że wnioskodawca jest podmiotem działającym w branży chemicznej. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej, w ramach której jest jednostką dominującą. W dniu 21 sierpnia 2012r. nabyła akcje polskiej spółki notowanej na GPW, stanowiących 10,3% jej kapitału zakładowego. Do wydatków poniesionych przez spółkę w związku z nabyciem tych akcji należą m.in.:
- usługi doradztwa finansowego,
- usługi doradztwa prawnego,
- wydatki pozostałe np. usługi reklamowe.
Celem tego nabycia było wzmocnienie pozycji spółki oraz całej grupy na rynku sektora chemicznego, gdyż spółka, której akcje nabyto jest jednym z głównych producentów nawozów na rynku krajowym. Nabycie akcji ma przyczynić się do konsolidacji spółek sektora chemicznego, co w konsekwencji ma doprowadzić do utrzymania pozycji lidera w produkcji nawozów oraz umożliwić jej rozwój oraz wszystkich spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Ponadto, pozwoli ono spółce na zwiększenie sprzedaży wyrobów chemicznych. Wskazane powyżej wydatki poniesione w związku z nabyciem akcji zostały zaksięgowane w księgach rachunkowych spółki na podstawie faktur otrzymanych od kontrahentów, jako zobowiązania wobec kontrahentów i zapłacone. Zgodnie ze wskazaniem audytora spółki, rozpoznanie większości przedmiotowych wydatków, jako kosztów dla celów rachunkowych, należy odroczyć do późniejszych transakcji na tych akcjach.