Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Kr 1553/13
|Sygn. akt I SA/Kr 1553/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 grudnia 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Nina Półtorak (spr.), Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: st. referent Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2013 r., sprawy ze skargi G.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą, "L" w M., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 31 maja 2013 r. Nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego - skargę oddala -
Uzasadnienie
G.S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "L" G.S., złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania wilgotnych liści tytoniu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Podatnik, posiadający status Pośredniczącego Podmiotu Tytoniowego (PPT) prowadzi skupy liści tytoniu w autoryzowanej stacji, zatwierdzonej przez Agencję Rynku Rolnego. Liście tytoniu skupowane są od rolników - plantatorów dla firmy (skład podatkowy), która prowadzi pierwsze przetwórstwo oraz dla innych PPT. Tytoń jest kupowany według tzw. taryfy wykupowej, która jest integralną częścią umowy na uprawę. Taryfa określa, jakie liście, jakich kolorów są zaliczone do odpowiedniej klasy. Taryfa określa, jaki tytoń - przy uwzględnieniu parametru wilgotności - nie nadaje się do zakupu. Dla tytoniu Virgina jest to 19%, dla tytoniów Burley i Mocny-Skrowiowski 21 % - powyżej tych wartości liście nie nadają się do zakupu. Podatnik ma zamiar dokonywać zakupu i sprzedaży liści tytoniu powyżej norm taryfy tj. przekraczających wskazane wyżej stopnie wilgotności 19 % i 21%. W ocenie podatnika liści tych nie da się uznać za susz tytoniowy.