Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 marca 2014 r., sygn. V SA/Wa 2132/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Beata Krajewska, Protokolant st. sekr. sąd. - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2014 r. sprawy ze skargi A. B. na interpretację Ministra Finansów (Organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w [...]) z dnia [...]czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku akcyzowego; oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi złożonej przez A. B. jest pisemna interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w [...] działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2013 r. dotycząca opodatkowania podatkiem akcyzowym produktu o nazwie handlowej [...], w której organ uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię, iż produkt ten nie podlegałby opodatkowaniu podatkiem akcyzowym - za nieprawidłowe.
Zaskarżona interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Skarżąca we wniosku oraz w jego uzupełnieniu wskazała, że zamierza w przyszłości rozpocząć produkcję artykułu podobnego do kartridżów z olejkiem liquidowym do e-papierosów, z tym, że jej produkt służyłby do nabijania fajki wodnej. Podobnie jak w przypadku e-papierosów, w fajce wodnej potrzebna jest baza, która nasiąknięta jest aromatyczną substancją składającą się z różnych składników. Bazą dla olejków liquidowych w e-papierosie jest gąbka, natomiast w produkcie wnioskodawczyni byłyby to płatki kwiatów. Aby wywołać efekt spalania w e-papierosie i uwolnić dym potrzebny jest atomizer natomiast w fajce wodnej potrzebny jest żarzący węgielek. Powoduje to, że produkty te są podobne.
Produkt wnioskodawczyni składałby się w 40% z płatków kwiatów, w 25% z gliceryny roślinnej, w 5% z aromatu, w 30% z miodu i sprzedawany byłby w opakowaniach 100, 250 i 1000 g. Wnioskodawczyni ma zamiar rozpocząć produkcję tuż po otrzymaniu interpretacji indywidualnej, przy czym produkt sprzedawany byłby pod nr PKWiU 12.00.19.0 czyli" Pozostałe przetworzone rodzaje tytoniu i jego namiastek; tytoń homogenizowany lub odtworzony ekstrakty i esencje tytoniowe" pozycja kodu CN-2403. Wnioskodawczyni wskazała, że dla potrzeb produktu będzie kupowała całe suszone płatki kwiatów (mających różną wielkość), które w takiej formie są dostępne przez cały rok, i które ze względu na swoją porowatą powierzchnię będą wchłaniały pozostałe składniki produktu. Przed ich użyciem konieczne będzie wymieszanie ich w opakowaniu, w którym będą sprzedawane celem wchłonięcia reszty substancji jeśli taka pozostała, a następnie ich rozdrobnienie na mniejsze kawałki w celu prawidłowego ich użycia do palenia (bo w większości okazują się one za duże aby je umiejscowić (w fajce - dop. Sądu). Po wyjęciu z opakowania produkt przypomina jedną masę aromatyczną powstałą z suszu płatków kwiatów, które się do siebie poprzyklejały.