Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Ol 628/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Zofia Skrzynecka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Andrzej Błesiński,, sędzia WSA Wiesława Pierechod, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 4 grudnia 2014r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Celnego określił A.K., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą A (dalej jako: "podatnik", "strona", "skarżący") zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za styczeń 2013 r. w wysokości 35.322 zł.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazał, że w dniach 7 oraz 10 stycznia 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę prawidłowości stosowania znaków akcyzy oraz legalności obrotu wyrobami akcyzowymi w sklepie z tytoniem, prowadzonym przez A.K. Ustalono, że podatnik prowadzi sprzedaż wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczenia znakami akcyzy. Kontrola znaków nałożonych na wyroby tytoniowe papierosy i tytoń do palenia, nie wykazała nieprawidłowości. Jednocześnie w kontrolowanym sklepie i na jego zapleczu stwierdzono m.in. 53,24 kg liści tytoniu bez znaków akcyzy w różnych opakowaniach i różnym stopniu rozdrobnienia oraz 7 kg (w opakowaniach po 0,5 kg) wyrobu o nazwie handlowej ""[...]"". Na podstawie oświadczenia strony ustalono, że w 2013 r. do dnia kontroli podatnik sprzedał łącznie 5 kg celulozy (10 x 0,5kg) oraz 10 kg liści tytoniu nieprzetworzonego (10 x 1 kg).
Ustalono, że do dnia kontroli tj. 7 stycznia 2013 r. strona nie złożyła właściwemu naczelnikowi urzędu celnego zawiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności w charakterze pośredniczącego podmiotu tytoniowego.
W dniu 10 stycznia 2013 r. funkcjonariusze ponownie przeprowadzili kontrolę prawidłowości stosowania znaków akcyzy oraz legalności obrotu wyrobami akcyzowymi. W celu ustalenia, czy oferowany do sprzedaży produkt jest wyrobem akcyzowym, pobrano próbki 3 x 500g wyrobu o nazwie handlowej "[...]", 3 x 500g wyrobu o nazwie handlowej "[...]", 3 x 500g wyrobu o nazwie handlowej "[...]". Badanie próbek towaru przeprowadzono w Laboratorium Celnym w Izbie Celnej.