Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. II SA/Łd 789/13
Dnia 5 listopada 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) Protokolant specjalista Dominika Janicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2013 roku sprawy ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy T. nr [...] z dnia [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego P. K. kwotę 760 (siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy T. ustalającą na wniosek J. I. warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie budynku inwentarskiego.
Jak wynika z akt sprawy, wniosek J. I. z dnia 15 lutego 2011 r. o ustalenie warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji był dwukrotnie przedmiotem postępowania pierwszoinstancyjnego z uwagi na uchylenie przez organ II instancji wydanego w sprawie rozstrzygnięcia i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z dnia [...] nr [...] Wójt Gminy T., na podstawie wniosku J. I. z dnia 15 lutego 2011 r., uzupełnianego pismami z dnia 29 marca 2011 r. i 25 września 2012 r., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku inwentarskiego - chów trzody chlewnej, o obsadzie 26,5 DJP wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, w tym płytą gnojową i zbiornikiem na gnojowicę o pojemności 15 tys. litrów, na działkach nr ewid. 937, 339 obręb [...], gm. T. Organ wyjaśnił, że na terenie objętym wnioskiem nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Organ określił funkcję terenu jako zabudowę zagrodową, a jako sposób użytkowania budynku - budynek inwentarski dla hodowli trzody chlewnej o obsadzie 26,5 DJP. Określił też warunki i wymagania ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, w tym wskaźniki zagospodarowania terenu w stosunku do powierzchni terenu inwestycji, formę zabudowy i geometrię dachu. Określając warunki ochrony środowiska i zdrowia ludzi, przyrody i krajobrazu wskazał na konieczność uwzględnienia wymagań wynikających z przepisów ochrony środowiska, sanitarnych i weterynaryjnych oraz spełnienia wymagań zawartych w opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia 21 września 2011 r. tj.: