Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II SA/Gl 1166/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2013 r. sprawy ze skargi Z.S na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. Z. S. wystąpiła do Starosty [...] o wykreślenie z kartoteki budynków lokalu nr [...], wyodrębnionego na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w L. z dnia [...]r.

Decyzją z dnia [...] r. Starosta [...] odmówił wykreślenia z rejestru lokalu mieszkalnego nr [...], wyodrębnionego na mocy przywołanego powyżej postanowienia Sądu Rejonowego.

W wyniku wniesionego odwołania rozpatrując sprawę [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z dnia [...]r. utrzymał mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskująca w toku postępowania nie przedłożyła żadnych dokumentów, które mogłyby stanowić podstawę zmiany istniejącego wpisu, a zatem organ pierwszej instancji prawidłowo odmówił wprowadzenia wnioskowanej zmiany.

W wyniku wniesionej przez Z. S. skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2011 r. sygn. akt II SA/Gl 1160/10 uznając skargę za zasadną, uchylił wymienione powyżej decyzje. W uzasadnieniu wskazał, że organy zasadnie przyjęły brak podstaw do dokonania zmiany wpisu w ewidencji na wniosek strony, podkreślając brak przedstawienia stosownych dokumentów. Jednocześnie jednak Sąd uznał, że organy błędnie zinterpretowały treść żądania skarżącej, gdyż w istocie zmierzały one do weryfikacji dokonanej z urzędu aktualizacji operatu na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w L. z dnia [...]r. W rezultacie Sąd stwierdził, iż wniosek skarżącej przynieść winien taki skutek, że organ anuluje czynność materialno- techniczną polegającą na aktualizacji operatu w trybie § 47 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 38, poz. 454) i jednocześnie winien przeprowadzić postępowanie w trybie § 47 ust. 3 rozporządzenia, w celu zgromadzenia materiału pozwalającego na dokonanie aktualizacji, zgodnie z rzeczywistym i prawnym stanem przedmiotem ewidencji. W szczególności organ winien mieć na uwadze, że lokale zostały wyodrębnione z jednego budynku, a nadto winien uwzględnić dane, o których mowa w § 63 i w § 70 rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00