Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 lipca 2013 r., sygn. II SA/Gl 542/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda, Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 lipca 2013 r. sprawy ze skargi M.P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z [...] r. nr [...] w przedmiocie dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją z [...] r. nr [...], po przeprowadzeniu postępowania z urzędu, na podstawie art. 20 i 22 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r., nr 193, poz. 1287 ze zm), zwanej dalej ustawą, oraz § 47 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38, poz. 454), zwanego dalej rozporządzeniem, orzekł o dokonaniu aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków polegającej na cofnięciu czynności materialno-technicznej dotyczącej wkreślenia w arkusz mapy nr 5 ewidencji gruntów i budynków prowadzonej dla obrębu S., wyników opracowania geodezyjnego nr [...] dotyczącego czynności wyznaczenia na gruncie punktów granicznych wcześniej ujawnionych w ewidencji gruntów dla działki nr 1, objętej Księgą Wieczystą [...].

W uzasadnieniu wyjaśnił, że w roku [...] zostały wykonane przez geodetę uprawnionego, na podstawie art. 39 ustawy, czynności wyznaczenia na gruncie punktów granicznych dla działki nr 1. Prace te obejmowały m.in. wyznaczenie punktów granicznych określających przebieg granicy pomiędzy działką nr 1, a działkami nr 2 i 3. Opracowanie geodezyjne [...] zostało w [...] r. przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Protokół graniczny stanowiący część składową opracowania przyjętego do zasobu w pkt 9.1 stwierdza, że wyznaczenie punktów granicznych nastąpiło w oparciu o: mapę ewidencyjną miasta S. z założenia ewidencji gruntów i budynków oraz po scaleniu gruntów, zarysy szkiców polowych miasta S. wykonane w roku [...] przez A. Z., operat uzupełniający [...]., zarysy polowe z operatu scalenia gruntów. Po przyjęciu opracowania [...] do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyniki pomiaru - dotyczące przebiegu granicy pomiędzy działkami nr 1 i 2 - wkreślone zostały na sporządzoną na folii matrycę mapy ewidencji gruntów i budynków. Pozostałe granice działki nr 1 pozostawiono bez zmian. Na mapę wkreślono także budynki pomierzone przez geodetę w trakcie pomiaru geodezyjnego, w wyniku czego mapa nr 5 zawiera, oprócz granic działek, także kontury budynków na działce nr 1. Starosta zwrócił uwagę, że skoro opracowanie geodezyjne dotyczyło wyznaczenia punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków, to wyniki tego opracowania nie powinny skutkować zmianą przebiegu granic ewidencyjnych, bowiem praca ta polega na wyznaczeniu tych punktów na podstawie odpowiednich dokumentów, istniejących w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00