Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2013 r., sygn. I SA/Gl 896/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Sędziowie WSA Beata Kozicka, Wojciech Organiściak, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2013 r. sprawy ze skargi Z. A. - Firma A w C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. (zwane dalej także Kolegium) na podstawie art. 216 w zw. z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1, art. 228 § 1 pkt 2 oraz art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdziło, że zażalenie Z. A. na postanowienie Wójta Gminy K. z dnia [...] r. nr [...] wydane w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie określenia podatku od nieruchomości z A w S., zostało wniesione z uchybieniem terminu określonego w art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, w związku z czym pozostawiono je bez rozpatrzenia.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podano na wstępie, że wspomniane wyżej postanowienie Wójta Gminy K. z dnia [...] r. nr [...] zostało prawidłowo doręczone w dniu 21 stycznia 2011 r. (co wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru).
Dalej organ odwoławczy wskazał na treść art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej, które stanowią, że zażalenie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia stronie. W tym kontekście organ II instancji stwierdził, że termin do wniesienia zażalenia na postanowienie Wójta Gminy K. z dnia [...] r. nr [...] upłynął Z. A. w dniu 28 stycznia 2011 r. Tymczasem strona przesyłkę zawierającą zażalenie nadała w Urzędzie Pocztowym w C. w dniu 22 kwietnia 2011 r. (co potwierdza data stempla pocztowego) i nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu ani też nie uprawdopodobniła niezawinionych przyczyn takiego stanu rzeczy. Nie ulega zatem wątpliwości, że strona złożyła zażalenie z naruszeniem 7-dniowego terminu biegnącego od daty doręczenia postanowienia organu I instancji, a zatem należało pozostawić je bez rozpatrzenia.