Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Ol 8/17
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło sędzia WSA Renata Kantecka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Spółki A na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie sprostowania z urzędu oczywistej omyłki oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia "[...]" Prezydent Miasta, działając z urzędu na podstawie art. 215 § 1 i § 3, art. 216 i art. 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 613 ze zm., dalej jako Ord. pod.), sprostował oczywistą omyłkę pisarską zawartą w pouczeniu postanowienia tego organu z dnia "[...]", o nadaniu rygory natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej Prezydenta Miasta z dnia "[...]" określającej Spółce A obecnie "[...]" (dalej jako strona, podatnik, skarżąca) wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2008r.
Sprostowanie treści pouczenia polegało na tym, że zamiast zadania składającego się z wyrazów: "Na postanowienie niniejsze służy stronom zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma za pośrednictwem Prezydenta Miasta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w "" wpisano zdanie:
"Na postanowienie niniejsze służy stronom zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma za pośrednictwem Prezydenta Miasta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ".
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej nie prowadzi do nowej oceny stanu faktycznego lub prawnego ani nie powoduje zmiany merytorycznej rozstrzygnięcia i nie pozostaje w sprzeczności z treścią postanowienia. Z uwagi na oczywistość omyłki sprostowanie postanowienia było - w ocenie organu - niezbędne a jednocześnie dopuszczalne jako działanie o charakterze jedynie formalnym.
Postanowienie o sprostowaniu z urzędu oczywistej omyłki pisarskiej zostało doręczone podatnikowi w dniu "[...]" po czym w dniu "[...]"- w terminie ustawowym - w Urzędzie Pocztowym nadane zostało zażalenie na postanowienie.