Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II SA/Gl 1400/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2013 r. sprawy ze skargi B.K.-M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] r., nr [...], orzekł o wymeldowaniu B. K. - M. z pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] w B. Postępowanie w sprawie zostało wszczęte wnioskiem z dnia 8 marca 2012 r. złożonym przez "A" S.A. Oddział w B. We wniosku tym poinformowano organ I instancji, że B. K. - M. opuściła zajmowany dotychczas przez nią lokal kilka lat temu i zamieszkała w lokalu przy ul. [...]w B. Dodatkowo we wniosku tym wskazano, że w dniu 1 lutego 2007 r. zarządca budynku wypowiedział umowę najmu przedmiotowego lokalu i wezwał B. K. do jego opróżnienia oraz zdania kluczy, ta lokal opuściła jednak nie zdała klucza do mieszkania. W związku z koniecznością sprawdzenia stanu instalacji przedstawiciele wnioskodawcy w asyście Policji weszli w dniu 28 października 2011 r. do przedmiotowego mieszkania pod nieobecność aktualnej skarżącej. Mieszkanie to zastali zniszczone oraz zaśmiecone, nie stwierdzono w nim także śladów bytności żadnych osób. Po otwarciu mieszkania ponownie go zamknięto wymieniając zamek w drzwiach wejściowych.
W trakcie postępowania wyjaśniającego organ przeprowadził oględziny spornego lokalu, które potwierdziły że jest on od dawna niezamieszkały. W mieszkaniu tym obok śmieci znajdowało się wiele brudnych rzeczy, garnków i butelek oraz innych sprzętów nie nadających się do użytkowania. Strona oświadczyła natomiast organowi, że mieszkania przy ul. [...] nie opuściła dobrowolnie lecz została do tego zmuszona nagannym zachowaniem się administracji budynku oraz niektórych sąsiadów. Po wymianie zamka w drzwiach wejściowych tylko dwa razy mogła się dostać do mieszkaniu aby zabrać niektóre pozostawione w nim rzeczy. W kolejnym piśmie stwierdziła przed wtargnięciem przedstawicieli administracji do jej mieszkania bywała w nim co drugi, trzeci dzień, a nawet częściej. Przesłuchani w trakcie postępowania mieszkańcy budynku przy ul. [...] potwierdzili, że B. K. -M. od ok. 5 lat nie mieszka w lokalu nr [...] znajdującym się w tym budynku, bowiem przeprowadziła się do swojego partnera, a po jego śmierci mieszka nadal w jego lokalu przy ul. [...]w B. Organ ustalił także, że B. K. -M. w listopadzie 2011 r. zabrała ze spornego lokalu część pozostawionych w nim rzeczy, a w dniu 16 listopada 2011 r. podpisała protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Następnie w związku z interwencjami mieszkańców skarżących się na wydobywający się z mieszkania fetor lokal ten został opróżniony z pozostawionych w nim i nieodebranych rzeczy.