Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Sz 817/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr), Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi I. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wymeldował z miejsca pobytu stałego I.S. z nieruchomości mieszkalnej położonej w [...] przy ulicy [...].
Organ stwierdził, że w dniu [...] wpłynął wniosek Spółki A z prośbą o wymeldowanie I.S. z pobytu stałego z adresu w [...], z ul. [...]. Wniosek uzasadniono tym, iż wymieniona nie mieszka we wskazanej nieruchomości od co najmniej [...] lat, a swoje życie skoncentrowała na terenie [...].
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Tak więc, podstawową przesłanką wymeldowania powinno być faktyczne opuszczenie lokalu, a rezygnacja z prawa do przebywania w nim powinna nastąpić w sposób wyraźny, poprzez odpowiednie zachowanie, które w sposób nie budzący wątpliwości wyraża wolę danej osoby.
Organ ustalił, że I.S. zameldowana jest na pobyt stały pod wskazanym adresem od [...].
Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie o wymeldowanie z pobytu stałego I.S., wysłane na adres zameldowania, odebrała matka ww. A.S.