Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. IV SA/Gl 52/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2013 r. sprawy ze skargi B. M. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. nie stwierdził u B. M. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że wyżej wymieniona pracując w latach 1992-2009 w Zakładach A. SA w R. jako ślusarz i operator pras wykonywała czynności nadmiernie obciążające kończyny górne w stawach nadgarstkowych. Powołał się jednak na orzeczenia z dnia [...]r. oraz [...] r. wydane odpowiednio przez: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradnię Chorób Zawodowych w S. (WOMP) oraz Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (IMPiZŚ), mocą których u strony rozpoznano wprawdzie obustronny zespół cieśni nadgarstka aczkolwiek ze względu na występowanie u niej pozazawodowych czynników mogących spowodować to schorzenie (cukrzyca, choroby reumatologiczne, niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, otyłość) uznano, iż brak jest podstaw do stwierdzenia bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że wspomniana choroba ma zawodową etiologię. O pozazawodowym charakterze schorzenia świadczyć ma nadto, w ocenie Instytutu, brak monotypii ruchów w stawach nadgarstkowych, czyli powtarzalnych wielokrotnie w krótkich odstępach czasowych szybkich zginanania i prostowania nadgarstka. Jednocześnie zaznaczono, że pomimo uzupełnienia oceny narażenia zawodowego w tym zakresie lekarze Instytutu w piśmie z dnia 16 sierpnia 2011 r., podtrzymali wcześniej wydane orzeczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00