Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. II SA/Bd 893/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Anna Klotz Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Protokolant st. asyst. sędziego Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 listopada 2013 r. sprawy ze skargi D. P., B. P. na decyzję K. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji nakazującej wykonanie prac budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) Miasta W. na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz.267, dalej powoływanej jako k.p.a.) w zw. z art. 83 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) odmówił stwierdzenia wygaśnięcia decyzji Prezydenta Miasta W. z dnia [...] maja 1996 r., znak [...] nakazującej "D. i B. P. właścicielom działki położonej przy ul. M. we W. wykonanie prac budowlanych polegających na doprowadzeniu realizowanego ogrodzenia pomiędzy działkami do stanu zgodnego z Prawem Budowlanym, tj. ogrodzenie powinno być ażurowe 0,6 m nad poziom gruntu".

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu [...].04.2013 r. wpłynął wniosek z dnia [...].03.2013 r. B. P. o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji Prezydenta Miasta W. z dnia [...] maja 1996 r. znak [...] na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 83 ust. 1 Prawa budowlanego. W dniu [...].04.2013 r. jako uzupełnienie wniosku wpłynęło pismo D. P., w którym przyłączyła się do wniosku męża.

Zgodnie z art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a. organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa, albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony. Z przepisu tego wynika, że punktem wyjścia wygaśnięcia decyzji administracyjnej jest jej bezprzedmiotowość. Interes społeczny lub interes strony mają charakter wtórny i ich istnienie może być rozpatrywane dopiero w razie stwierdzenia, że decyzja stała się bezprzedmiotowa. Ma to miejsce wówczas, gdy niemożliwe jest zrealizowanie celu, jaki organ administracji ma na względzie przy jej wydaniu. Może to nastąpić wskutek braku podmiotu, którego dotyczyła decyzja, utraty przez stronę kwalifikacji niezbędnych do wykonania uprawnień wynikających z decyzji przy braku odpowiedniego przepisu w prawie materialnym, albo gdy ze względu na powstałe okoliczności zrealizowanie celu stało się niemożliwe. Z treści wniosku wynika, że zdaniem wnioskującego bezprzedmiotowość decyzji z dnia [...] maja 1996 r. jest następstwem wykonania jej przez zobowiązanych, tj. wykonania otworów "ażuru" w ogrodzeniu 0,6 m nad poziomem gruntu. Jak twierdzą wnioskujący, decyzja, jak również warunki techniczne obowiązujące w dacie jej wydania, nie określały powierzchni otworów w ogrodzeniu, a zatem wykonanie otworów w ogrodzeniu (mimo że ich powierzchnia nie stanowiła 25% całej powierzchni ogrodzenia) stanowi jej wykonanie. Zdaniem wnioskujących wykonanie "ażuru" w ogrodzeniu stwierdzono wielokrotnie podczas oględzin przeprowadzanych prze PINB Miasta W. Ponadto z treści wniosku wynika, że zdaniem wnioskodawców interes strony, stanowiący przesłankę do jego złożenia, polega na tym, iż po wygaszeniu (a tym samym wyeliminowaniu przedmiotowej decyzji z obrotu prawnego) nie będzie podstawy do prowadzenia przez PINB postępowania egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00