Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2013 r., sygn. I SA/Wa 882/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska Sędziowie: WSA Mirosław Gdesz WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. sprawy ze skargi W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala skargę; 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz adwokat I. D., tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym: tytułem opłaty kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, tytułem 23% podatku od towarów i usług kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpoznaniu odwołania W. Z., decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na M. P.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Burmistrz Miasta [...], po rozpatrzeniu wniosku W. Z. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, decyzją z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na M. P., gdyż nie należy do kręgu osób obciążonych obowiązkiem alimentacyjnym wobec osoby wymagającej pomocy.
Od powyższej decyzji odwołanie wniosła W. Z. wskazując, że jest jedynym opiekunem faktycznym rodziców zastępczych R. i M. P. M. P. jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, a R. P. wymaga całkowitej pomocy usługowej we względu na orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym. Decyzją z dnia [...] października 2012 r., nr [...] W. Z. przyznano świadczenie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej decyzją z dnia [...] listopada 2012 r. wydał drugą decyzję o odmowie przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego bez uchylenia wcześniejszej decyzji z dnia [...] października 2012 r. Tym samym procedura prawna zmierzająca do zmiany decyzji nie została zachowana, powaga rzeczy osądzonej nie pozwala na ponowne rozpatrzenie sprawy. Małżonkowie P. są niezdolni do samodzielnej egzystencji, pozostawienie ich, choćby na godzinę, bez opieki może spowodować zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.