Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 października 2013 r., sygn. I SA/Gl 32/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Przemysław Dumana,, del. Sędzia SO Paweł Kornacki (spr.), Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2013 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) orzeka, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 3 071 (trzy tysiące siedemdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w T., działając na podstawie art. 207 § 1, art. 21 § 1 pkt 2, art. 47 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm. - dalej w skrócie: o.p.) oraz art. 20 ust. 1 i 3, art. 30 ust. 1 pkt 7, art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm., w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. - dalej w skrócie: u.p.d.o.f.) ustalił M. G. (obecnie skarżącej) zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. w wysokości [...]zł od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów.
Organ podatkowy nie dał bowiem wiary twierdzeniom strony, zgodnie z którymi, źródłem finansowania jej wydatków w 2005 r. były oszczędności z lat ubiegłych w wysokości około [...]zł. Według twierdzeń skarżącej, jej mąż znalazł taką kwotę w domu swojej matki - J. G., jesienią 2004 r. Następnie, tą gotówką, został przez matkę obdarowany (wespół ze skarżącą).
Zdaniem organu podatkowego, M. G. nie udokumentowała okoliczności otrzymania darowizny, poprzez przedłożenie np. umowy darowizny, wyciągów bankowych mogących potwierdzić, że we wskazanym okresie weszła w posiadanie znacznej kwoty pieniędzy, nie dokonała również zgłoszenia otrzymanych środków do urzędu skarbowego. Za wątpliwe uznano nadto posiadanie przez J. G. tak znacznej kwoty pieniężnej, zważywszy, że jedynym dochodem uzyskiwanym przez nią w latach 1995-2005 była emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, której wysokość umożliwiłaby zgromadzenie do połowy 2004 r. co najwyżej kwoty [...]zł i to wyłącznie przy założeniu nieponoszenia przez nią jakichkolwiek wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem. Z tym samych powodów organ podatkowy nie dał wiary zeznaniom świadków: G. G., jego córek - M. Z. i M. G. oraz M. G. (G.) i D. M.- które to osoby, bezpośrednio (M. M.), albo pośrednio, ze słyszenia, potwierdziły znalezienie przez G. G. jesienią 2004 r. w mieszkaniu jego matki, kwoty około [...]zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right