Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 października 2013 r., sygn. IV SA/Gl 1054/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant St. sekr. sąd. Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2013 r. sprawy ze skargi L. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ś. z dnia [...] r. nr [...]

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Ś. decyzją z dnia [...] r. nr [...] uchylił w całości z dniem 1 lutego 2010 r. wcześniejszą decyzję z dnia [...] r., nr [...] przyznającą L.D. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną A.D. na okres od 1 lutego 2010 do 31 stycznia 2012 r.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że do Ośrodka Pomocy Społecznej w Ś. wpłynęła informacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C., zgodnie z którą małżonek strony- J.D. od d 28 grudnia 2001r. nabył uprawnienie do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (o symbolu EWK).

Natomiast, zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie przysługuje jeżeli osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na dziecko. Skoro zatem J.D. miał ustalone prawo do wcześniejszej emerytury w związku z niepełnosprawnością córki, w tym za okres za który uzyskała świadczenie pielęgnacyjne na córkę, to prawo do tego świadczenia jej nie przysługiwało.

Organ pierwszej instancji wskazał na przepis art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który stanowi, iż organ właściwy oraz marszałek wojewody mogą bez zgody strony zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczeń rodzinnych, jeżeli uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny mająca wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, członek rodziny nabył prawo do świadczeń rodzinnych w innym państwu związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego albo osoba nienależnie pobrała świadczenie rodzinne. W myśl z art. 30 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00