Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 lutego 2013 r., sygn. II SA/Ol 3/13

 

Dnia 12 lutego 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2013 roku sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (zwany dalej: Dyrektorem MOPS) przyznał M.M. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką I.M. legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, na okres od 1 lipca 2010 r. na stałe.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego decyzja z dnia [...] Prezydent Miasta uchylił decyzję z dnia [...] Dyrektora MOPS. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 25 ust. 1, art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, ze zm.) zwanej dalej: u.ś.r., art. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 205, poz. 1212), rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. Nr 105, poz. 881, ze zm.).

W uzasadnieniu wyjaśniono, że po otrzymaniu informacji o braku sprawowania należytej opieki nad I.M. zostało wszczęte postępowanie administracyjne, w toku którego ustalono, że jej syn M.M. nie spełnia przesłanki wynikającej z art. 17 ust. 1 pkt 2 u.ś.r. Opieka nad niepełnosprawną matką nie jest bowiem w tym przypadku powodem rezygnacji z zatrudnienia lub niepodejmowania zatrudnienia, skoro syn nie realizuje tej opieki w takim zakresie w jakim stan zdrowia matki tego wymaga. W związku z kolejnymi zgłoszeniami sąsiadów o rażącym zaniedbywaniu matki przez syna, pracownik socjalny oraz psycholog udali się do miejsca zamieszkania I.M. Na prośbę pracownika socjalnego została zgłoszona potrzeba odwiedzin pielęgniarki środowiskowej, która w trakcie wstępnej wizyty stwierdziła zaniedbania pod względem zdrowotnym u I.M. Podczas kolejnej wizyty, mającej na celu przebadanie oraz zdiagnozowanie I.M., psycholog oraz lekarz psychiatra nie zastali jej syna, chociaż został on powiadomiony o terminie wizyty. Na podstawie zaświadczenia lekarskiego z dnia 29 maja 2012 r. organ stwierdził, że leki przyjmowane przez I.M. były źle dawkowane. Z kolei z zaświadczenia lekarza psychiatry z dnia 4 czerwca 2012 r. wynika, że opiekujący się matką syn nie wywiązuje się należycie ze swoich zadań. M.M., składając w dniu 1 czerwca 2012 r. wyjaśnienia oświadczył, że do zakresu jego opieki nad matką należy pranie, odkurzanie, mieszkania, zakupy, wizyty raz w tygodniu w Związku Niewidomych, dozowanie tabletek. Poza tym od dwóch tygodni na 4 godziny dziennie przychodzi opiekunka, która zajmuje się matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00