Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 września 2013 r., sygn. II SA/Wa 1031/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk (spr.) Stanisław Marek Pietras Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2013 r. sprawy ze skargi małoletnich B. i N.T. - reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego M. T. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej Prezes ZUS) decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...], odmawiającą przyznania małoletnim B. T. i N. T. renty rodzinnej w drodze wyjątku.

Z akt administracyjnych wynika następujący stan sprawy:

Prezes ZUS, po rozpoznaniu wniosku M. T. (przedstawicielki ustawowej małoletniego syna B. T. i małoletniej córki N. T.) o przyznanie dzieciom zmarłego J.T. renty rodzinnej w drodze wyjątku, decyzją z [...] kwietnia 2012 r. odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. Następnie decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] utrzymał ww. decyzję w mocy. Powodem odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku stało się niespełnienie przez zmarłego ojca B. i N. T. ustawowej przesłanki szczególnych okoliczności, uzasadniających brak uprawnień do uzyskania świadczenia w trybie ustawowym oraz niespełnienie przesłanki braku niezbędnych środków utrzymania. Organ zważył, że na przestrzeni 29 lat życia ojciec dzieci posiadał udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 11 miesięcy i 3 dni, zamiast wymaganych do otrzymania świadczenia w trybie zwykłym 4 lat okresów zatrudnienia. Organ nie uznał za szczególną okoliczność faktu, że w okresie od zaprzestania kontynuowania nauki w [...] w czerwcu 2002 r. do czasu podjęcia zatrudnienia w lutym 2009 r., tj. przez okres wynoszący ponad 6 lat, nie udowodniono jakiegokolwiek okresu zatrudnienia ojca małoletnich dzieci, popartego opłacaniem składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, co spowodowało brak uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym. Organ podkreślił, iż we wskazanym okresie nie była u niego ustalona przez lekarza orzecznika ZUS całkowita niezdolność do pracy. Zatem nie istniały przeciwwskazania, uniemożliwiające kontynuowanie ubezpieczenia w celu nabycia uprawnień na zasadach ogólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00