Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 września 2013 r., sygn. II SA/Wa 754/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędziowie WSA Jacek Fronczyk Andrzej Kołodziej Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2013 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zawieszenia w czynnościach służbowych - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych decyzją z [...] lutego 2013 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 127 § 2 i art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., po rozpoznaniu odwołania J. K. (dalej jako "skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z [...] grudnia 2012 r., nr [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji nr [...] [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w [...] z [...] lipca 2012 r. w sprawie zawieszenia w czynnościach służbowych.

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Prokuratura Okręgowa w [...] pismem z [...] lipca 2012 r. powiadomiła [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej o przedstawieniu J. K. zarzutu popełnienia czynu z art. 266 § 1 K.k. i inne.

W związku z powyższym, [...] Komendant Wojewódzki PSP, decyzją nr [...] z [...] lipca 2012 r., zawiesił skarżącego w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy.

Wnioskiem z [...] listopada 2012 r. skarżący zwrócił się do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wyżej wymienionej decyzji. Powołał się na brak podstawy prawnej do jej wydania, twierdząc, że zgodnie z art. 266 § 3 K.k., zarzucany mu czyn nie jest przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego, ani też przestępstwem skarbowym umyślnym, w związku z czym nie są spełnione przesłanki z art. 39 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Decyzja została wydana zatem z rażącym naruszeniem prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00