Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 września 2013 r., sygn. IV SA/Gl 348/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant St. sekr. sąd. Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2013 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A w K. na uchwałę Rady Miejskiej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przekazania do prowadzenia szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą z dnia [...]r. Nr [...], Rada Miejska w K. uchyliła własną uchwałę z dnia [...]r. w sprawie przekazania do prowadzenia Stowarzyszeniu A Szkoły Podstawowej w D. wraz z oddziałem przedszkolnym. Podstawę materialnoprawną uchwały stanowił art. 5 ust. 5g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).

W wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa z dnia 14 grudnia 2012 r., skierowanym do Rady Miejskiej w K. i doręczonym w dniu 17 grudnia 2012r., Stowarzyszenie A w K. domagało się uchylenia powyższej uchwały i wyraziło gotowość prowadzenia od dnia 1 września 2013 r. Szkoły Podstawowej [...] w D.

W odpowiedzi na wezwanie, Przewodniczący Rady Miejskiej w K., pismem z dnia 31 stycznia 2013 r. poinformował, iż podjęcie uchwały z dnia [...]r., Nr [...], nie spowodowało naruszenia interesu prawnego wymienionego Stowarzyszenia, wobec tego brak jest podstaw do jej uchylenia.

W skardze, złożonej na powyższą uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, Stowarzyszenie A w K. domagało się jej uchylenia jako naruszającej prawo oraz zwolnienia od kosztów sądowych.

W uzasadnieniu skargi opisany został tryb podjęcia przedmiotowej uchwały na nadzwyczajnej sesji w dniu 10 grudnia 2012 r. bez jej uzasadnienia mimo, iż Kurator Oświaty w K. wydał pozytywną opinię w sprawie przekazania przywołanej Szkoły do prowadzenia przez skarżące Stowarzyszenie. Wcześniejsze rozmowy i spotkania z władzami Miasta K. skutkowały podjęciem przez Radę Miejską w K. wspomnianej uchwały z dnia [...]r., Nr [...], w sprawie przekazania do prowadzenia skarżącemu Stowarzyszeniu Szkoły Podstawowej w D. wraz z oddziałem przedszkolnym. Nie mniej jednak w ciągu 11 dni nastąpiła zmiana stanowiska tej Rady, która podjęła zaskarżoną uchwałę, przez co naruszone zostały przepisy: art. 2 i art. 7 Konstytucji RP, ustawy o samorządzie gminnym i Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 5 ust. 5g ustawy o systemie oświaty. Skarżące Stowarzyszenie wyjaśniło, iż celem jego założenia w miesiącu sierpniu 2012 r. było prowadzenie od dnia 1 września 2013 r. działalności edukacyjnej w przywołanej Szkole, stąd też niezrozumiała jest tak szybka zmiana decyzji w tej sprawie. Nie ulega wątpliwości, że godzi ona w interes prawny Stowarzyszenia zrzeszającego rodziców dzieci uczęszczających do tej szkoły. Skutkiem podjęcia zaskarżonej uchwały jest też nowa uchwała z dnia [...]r. w sprawie zamiaru likwidacji wspomnianej szkoły, która doprowadzi do jej całkowitej likwidacji, zatem dzieci będą zmuszone dojeżdżać do szkoły w K. oraz zmienić dotychczasowe środowisko szkolne, co niewątpliwie będzie miało negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00