Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 września 2013 r., sygn. II SA/Gl 840/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2013 r. sprawy ze skargi Gminy L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Wojewoda [...], działając na podstawie art. 73 ust. 1 i ust. 3 w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872 ze zm.), art. 2a ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.jedn. Dz.U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, stwierdził nabycie, z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez Gminę L., własności nieruchomości zajętej pod drogę publiczną ulicę [...] położoną w obrębie L., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działki nr [...] o powierzchni [...] m² oraz nr [...] o powierzchni [...] m² ,ujawnionej w Księdze wieczystej nr [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy w M., stanowiącej w dniu [...] r. współwłasność: R. R., D. T. oraz W. Z.
Wobec wniosków R. R. oraz Gminy Miejskiej L. Starosta Powiatowy w M. przeprowadził postępowanie i decyzją z dnia [...] r. znak [...] ustalił odszkodowanie za nieruchomości położone w L. - działki nr [...] o powierzchni [...] m² i nr [...] o powierzchni [...] m² zapisane w KW [...] w Sądzie Rejonowym w M. stanowiące własność Gminy L. na łączną kwotę [...] zł przyznając na rzecz R. R. odszkodowanie w wysokości ¾ części czyli w kwocie [...] zł. i zobowiązał Gminę L. do zapłaty ustalonego odszkodowania.
W uzasadnieniu przywołał decyzję Wojewody [...], mocą której potwierdzono nabycie z mocy prawa z dniem [...] r. prawa własności wymienionej powyżej nieruchomości. Wskazał też, że na dzień [...] r. nieruchomość ta w 2/4 stanowiła własność R. R., a po ¼ W. Z. i D. T., przy czym W. Z. swój udział we własności nieruchomości darowała w formie aktu notarialnego rep.A nr [...] z dnia [...] r. na rzecz R. R. Mimo okazanego pełnomocnictwa D. T. organ uznał, że pełnomocnictwo to nie uprawnia do występowania R. R. w imieniu D. T. o wypłatę odszkodowania za nieruchomość zajętą pod publiczną drogę gminną.