Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 września 2013 r., sygn. I SA/Bd 529/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka (spr.) Protokolant Asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2013 r. sprawy ze skargi G. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2012 rok. 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz G. G. kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Burmistrz K. ustalił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r. w kwocie [...] zł. W podstawie opodatkowania organ wskazał budynki pozostałe o powierzchni użytkowej [...] m2, do której zastosował stawkę podatkową wynoszącą 7,15 zł/m2.

Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie żądając uchylenia zaskarżonej decyzji w całości i orzeczenie o wymiarze podatku w wysokości przewidzianej dla budynków mieszkalnych. Skarżący zarzucił naruszenie art. 122, art. 187 § 1 i art. 210 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "O.p.") poprzez zaniechanie przeprowadzenia postępowania podatkowego w celu ustalenia właściwej stawki podatku, czego konsekwencją jest brak w zaskarżonej decyzji jakichkolwiek ustaleń dotyczących charakteru budynku.

Rozpatrując odwołanie, decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ wskazał, że ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego wynika jednoznacznie, że działka, na której znajduje się obiekt budowlany (altana) strony na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "[...]" położona jest na terenie miasta K. Potwierdza to jednoznacznie załącznik nr 1 do statutu Osiedlowego Komitetu Samorządu Mieszkańców nr 3 w K. będący jednocześnie załącznikiem do uchwały [...] Rady Miejskiej w K. z dnia [...] r. w sprawie nadania Statutów Osiedli [...], z którego wynika, że teren na którym położony jest ROD "[...]", znajduje się w granicach miasta K. Powyższe oznacza, że ROD "[...]" położony jest na ternie miasta K., a nie na terenie miejscowości P. Nazwa P. jest nazwą występującą zwyczajowo - nie jest to wieś wchodząca w skład gminy wiejskiej K. Potwierdzają to także dane z ewidencji gruntów i budynków, z których zapisów jednoznacznie wynika, ze działki na których położony jest ROD "[...]", o numerach ewidencyjnych: [...] i [...] przy ul. [...], znajdują się na terenie miasta K. Dla organów podatkowych wiążące są w tym zakresie dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Wypis z rejestru gruntów przy opisie władającego gruntem wskazuje jednoznacznie, że przedmiot opodatkowania położony jest na terenie jednostki ewidencyjnej Miasta K., w obrębie ewidencyjnym Miasto K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00