Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2013 r., sygn. I SA/Wr 1004/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant Marcin Kuliś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi T. S. A. w Uj. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 6 marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem postepowania jest skarga A. w U. (dalej: spółka/skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia 06 marca 2013 r., nr [...], dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku z dnia 19 listopada 2012 r. spółka opisała stan faktyczny, zgodnie

z którym posiada nieuregulowane należności względem swoich kontrahentów. Ich nieściągalność została uprawdopodobniona albo postanowieniami sądu upadłościowego o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo postanowieniami umarzającymi postepowania egzekucyjne z powodu braku majątku dłużnika. Należności te zostały zaliczone do przychodów podatkowych, a spółka nie zastosowała przy tym art. 89 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

W związku z powyższym skarżąca sformułowała pytanie: czy będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów uprawdopodobnioną nieściągalną wierzytelność w kwocie brutto (to jest powiększoną o VAT).

Przedstawiają własne stanowisko, uzupełnione następnie w wyniku wezwania przez organ podatkowy, spółka stwierdziła, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej jako: u.p.d.o.p.) przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne na podstawie art. 12 ust 3 u.p.d.o.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00