Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. I SA/Bk 16/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi D. i D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie ustalenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2010 oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z [...] lutego 2010 r. Nr [...] Prezydent B. ustalił Państwu D. i D. K. (dalej: skarżący) zobowiązanie w podatku od nieruchomości za rok 2010. Do podstawy opodatkowania przyjęto zadeklarowaną powierzchnię budynku mieszkalnego (40 m²) oraz powierzchnię gruntów pozostałych (2.600 m²). W swojej deklaracji podatnicy ujawnili również powierzchnię budynków gospodarczych (600 m²) z adnotacją, iż są związane z produkcją rolną. Na tej podstawie organ podatkowy uznał budynki gospodarcze za zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., zwanej dalej "u.p.o.l.").
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. decyzją z [...] października 2012 r., Nr [...] stwierdziło nieważność ww. decyzji Prezydenta B. z [...] lutego 2010 r. Kolegium uznało, że Prezydent B. nie miał prawa zastosować zwolnienia art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) u.p.o.l., w sytuacji gdy grunty, na których posadowiono budynki gospodarcze, były użytkami sklasyfikowanymi jako "B" i nie mogły być częścią gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right