Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 sierpnia 2010 r., sygn. I SA/Łd 602/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2010 r. przy udziale --- sprawy ze skargi M. M., P. M. i A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego na 2005 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. po rozpatrzeniu odwołania M. M., P. M. i A. M. utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...] r. Nr [...] odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Ł. z dnia [...]r. Nr [...] ustalającej wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego na rok 2005, w kwocie 54.432,40 zł.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kolegium podało, że pismem z dnia 2 stycznia 2009 r. M. M., P. M. i A. M. wnieśli o stwierdzenie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze nieważności decyzji Burmistrza Ł. z dnia [...]r., z powodu rażącego naruszenia prawa, a w tym między innymi art. 200 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) i art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). W ocenie skarżących istnienie przesłanki nieważności decyzji organu podatkowego potwierdzał fakt rażącego naruszenia zarówno przepisów procesowych, związanych z brakiem udziału strony w wydawaniu decyzji, jak i przepisów prawa materialnego. Strony nie biorąc udziału w postępowaniu nie miały możliwości powołania się na urzędową interpretację prawa zawartą w piśmie Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rolnictwa z 30 listopada 2005 r., w myśl której produkcja podłoża do uprawy pieczarek jest produkcją rolną i zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, budynki na terenie gospodarstw rolnych, gdzie jest prowadzona wyłącznie działalność rolnicza, zwolnione są z podatku od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00