Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wa 2027/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.) Sędziowie: WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska WSA Tomasz Szmydt Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2013 r. sprawy ze skargi T. R. i A. R. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent W. decyzją nr [...] z dnia [...] marca

2011 r. ustalił odszkodowanie za nieruchomość przejętą na rzecz W. pod drogę publiczną, położoną w [...], w obrębie [...], oznaczoną jako działka nr [...] o pow. [...] ha, na rzecz T. R. i A. R. w kwocie [...] zł, powiększonej o kwotę [...] zł. Powyższa decyzja stała się ostateczna w dniu [...] kwietnia 2011 r.

W dniu 23 stycznia 2012 r. T. R. i A. R., reprezentowani przez adwokata, złożyli wniosek o wznowienie postępowania zakończonego wymienioną decyzją, powołując art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. jako podstawę wznowienia. Wnioskodawcy podnieśli, iż w operacie szacunkowym określającym wartość nieruchomości biegły nie uwzględnił okoliczności, iż część nieruchomości porównawczych była położona w strefie ograniczonego użytkowania, utworzonej dla [....] rozporządzeniem Wojewody [...] nr [...] z dnia [...] 2007 r., a wnioskodawca wiedzę o nich uzyskał po wydaniu i uprawomocnieniu decyzji. Strefa ta, została ponownie ustanowiona uchwałą Sejmiku Województwa [...] nr [...] z dnia [...] czerwca 2011 r. Wnioskodawcy stwierdzili, że operat szacunkowy, sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego, stanowiący podstawę ustalenia wysokości odszkodowania za nieruchomość, obarczony jest błędem w postaci przyjęcia do porównania nieruchomości niepodobnych do nieruchomości wycenianej. Wycena była zatem nieprawidłowa i niezgodna z przepisami prawa. Konieczne jest zdaniem pełnomocnika wnioskodawców dokonanie w niniejszej sprawie ponownej wyceny nieruchomości. Nowe okoliczności, to w ocenie okoliczności zgłoszone przez stronę po raz pierwszy. Są one nowe zarówno dla organu jak i dla wnioskodawców, którzy o poniesionych faktach wiedzę powzięli niedawno. Pełnomocnik wskazał, że te okoliczności faktyczne, mimo ich istneinia w dacie sporzadzania operatu szacunkowego oraz wydania decyzji, nie zostały wzięte przez rzeczoznawcę pod uwagę. Organ nie znał tych okoliczności, gdyż strony tych kwestii nie podnosiły, jak podał pełnomocnik, wobec ich nieznajomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00