Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 840/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Szymanowicz-Nowak, Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędzia WSA Cezary Kosterna /sprawozdawca/, Protokolant Referent Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia nienależnie pobranego świadczenia rodzinnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy J.- [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...]; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) przyznaje od Skarbu Państwa i nakazuje wypłacić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz radcy prawnego H. Ł. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych oraz kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych stanowiącą 23% podatku VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Pani D. B. (zwana dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. (dalej: "SKO" z [...] września 2012 r., utrzymującą w mocy po rozpoznaniu odwołania decyzję Wójta Gminy J. (dalej: "Wójt" lub "organ I instancji") z [...] czerwca 2012r. dotyczącą odmowy umorzenia kwoty [...] zł wraz z odsetkami z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych na synów Ł. i R. za okres od [...] lipca 2011 r. do [...] sierpnia 2011 r.
Wcześniej decyzją ostateczną z [...] kwietnia 2012 r. Wójt Gminy J. zobowiązał skarżącą do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (zasiłku rodzinnego, dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego) na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 992 ze zmianami, dalej: "ustawa o świadczeniach rodzinnych"). Świadczenia te uznano za nienależne w związku z tym, że pełnoletni synowie skarżącej w czerwcu 2011 zostali skreślenie z listy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a ponownie zostali przyjęci do szkół od września 2011 r.