Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Gd 161/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędziowie: Sędzia NSA Sławomir Kozik Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi S. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 22 stycznia 2013 r., nr [...] w przedmiocie robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie z dnia 24 września 2012 r., nr [...], 2. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego S. B. kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 18 lutego 1998 roku S. B. zgłosił organom nadzoru budowlanego swoje zastrzeżenia co do legalności muru oporowego, wybudowanego przez A. i L. P. na granicy działek nr [...] przy ul. S. w R., wskazując, że na budowę muru nie wyraził zgody. Stwierdził również, że wskutek wybudowania muru w niewielkiej odległości od jego budynku, posadowionego na sąsiedniej nieruchomości (działka nr [...]), grunt spod budynku będzie się przemieszczał do wykopu przy murze, a izolacja muru będzie zatrzymywać wodę opadową na terenie jego nieruchomości.
W toku postępowania administracyjnego inwestor L. P. - zobowiązany przez organ, przedłożył orzeczenie techniczne z czerwca 1998 roku, dotyczące analizy wpływu wykonania wykopu przy murze oporowym na sąsiedni budynek, sporządzone przez rzeczoznawcę R. Ż. Na podstawie tego orzeczenia organy nadzoru budowlanego obu instancji nie stwierdziły wpływu wykonanych przy murze oporowym robót budowlanych na stan obiektu znajdującego się na działce sąsiedniej i umorzyły postępowanie w sprawie.
Wyrokiem z dnia 26 lipca 2000 roku, sygn. akt II SA/Gd 2140/98, Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku uchylił ww. decyzje organów obu instancji i wskazał, że w dalszym postępowaniu organy powinny zbadać zarówno stan techniczny muru oporowego, jak również wpływ, wykonanych przy wznoszeniu muru oraz przy jego izolacji, robót budowlanych na stan budynku znajdującego się na działce sąsiedniej, a także ustalić czy prace zostały wykonane zgodnie z projektem i prawem budowlanym.