Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 maja 2013 r., sygn. I SA/Wa 214/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Chaciński (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędzia WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy referent Agnieszka Bieńkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2013 r. sprawy ze skargi A. Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.
Uzasadnienie
Zarząd Dzielnicy [...] miasta W. decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] zobowiązał A. Z. do zwrotu bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w W. przy ul. [...].
Od powyższej decyzji A. Z. złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego złożenia.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. postanowieniem z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania.
Na powyższe postanowienie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosła skarżąca A. Z. Dla porządku jedynie zaznaczyć w tym miejscu należy, iż skarżąca złożyła również skargę do Sądu na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Skarga ta została zarejestrowana pod sygnaturą I SA/Wa 2332/12 i postanowieniem z dnia 8 maja 2013 r. została odrzucona jako wniesiona do Sądu po terminie.
Organ stwierdzając uchybienie terminu do wniesienia odwołania wskazał, iż przedmiotowa decyzja wraz z pismem przewodnim również z dnia [...] marca 2012 r. została wysłana za pośrednictwem Poczty Polskiej na prawidłowy adres A. Z. tj. [...] w W. Wobec niemożności doręczenia przesyłki bezpośrednio adresatowi, pracownik poczty w dniu [...] marca 2012 r. pozostawił awizo. Na kopercie zawierającej ww. decyzję znajduje się adnotacja, że awizo pozostawiono w skrzynce odbiorczej adresata. Następnie w dniu [...] marca 2012 r. przesyłka została awizowana powtórnie. Zwrot przesyłki do nadawcy nastąpił w dniu [...] kwietnia 2012 r., tj. po upływie czternastu dni od daty pozostawienia pierwszego zawiadomienia (awiza) i pozostawienia przesyłki w urzędzie pocztowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right