Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 maja 2013 r., sygn. II SA/Gl 1400/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda, Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2013 r. sprawy ze skargi K. H. i M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. J. i M. B. zwrócili się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. w sprawie zmiany stanu wody na gruncie (działki nr [...]), będącym własnością K. i M. H., ze szkodą dla gruntu sąsiedniego, tj. nieruchomości należącej do J. i M. B., położonej przy ul. [...] w W. (działki nr [...]). Wnioskodawcy wskazali na: nadsypanie w/w terenu, zlokalizowanego naprzeciw ich posesji, po drugiej stronie ul. [...] oraz zablokowanie odpływu z drenażu domu wnioskodawców. W dniu [...] r. wniosek ten został przekazany Prezydentowi Miasta W..

W toku wszczętego przez organ pierwszej instancji postępowania przeprowadzone zostały w dniu [...] r. odrębne oględziny na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...] i osobno na terenie nieruchomości K. i M. H.. W wyniku pierwszych z w/w oględzin J. B. oświadczył, że na gruncie K. H. istniała w przeszłości studzienka kanalizacyjna poprzez którą odprowadzane były wody z posesji wnioskodawcy do cieku [...]. Studzienka ta została zlikwidowana (zasypana i jest niedrożna) przez K. H. w [...] r. Na skutek tych robót, po obfitych opadach atmosferycznych w [...] r. nastąpiło podtopienie nieruchomości wnioskodawcy. [...] r. J. B. wykonał nową instalację odwodnieniową i od tego czasu stan wody na jego gruncie nie ulegał zmianie. Wnioskodawca wyraził natomiast zaniepokojenie odnośnie spływu wód opadowych z drogi oraz odnośnie przepustowości kanalizacji deszczowej.

W trakcie oględzin na terenie nieruchomości K. i M. H., jej właściciel oświadczył, że znajdująca się tam studzienka nie została zlikwidowana, lecz przykryta betonową pokrywą oraz przysypana warstwą ziemi i tłucznia, gdyż znajduje się na wjeździe do posesji. Tymczasem wysoki stan wód cieku [...] r. mógł spowodować w owym czasie tzw. cofkę. Czynny jest również wylot z instalacji odwodnieniowej. W wyniku tych oględzin organ ustalił, że teren nieruchomości K. i M. H. wzdłuż ul. [...] jest podniesiony i ogrodzony, uniemożliwiając swobodny spływ wody deszczowej z drogi na tę nieruchomość. Organ stwierdził również, że decyzją Powiatowego Zarządu Dróg w W. z dnia [...] r. zezwolono na budowę zjazdu z ul. [...] do działki o nr [...], wskazując, że parametry tego zjazdu mają uwzględnić prawidłowe odprowadzenie wód deszczowych z jezdni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00