Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Łd 1021/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące styczeń - grudzień 2001 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 1021/12

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z [...] r. określającą J. L. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2001 r. W ocenie organów ustalenia kontrolne wykazały nierzetelność prowadzenia księgi podatkowej z uwagi na stwierdzone rozbieżności pomiędzy ilością zakupionego paliwa a ilością paliwa, którą podatnik mógł zużyć do wykonywania usług transportowych. Ponieważ nie można było określić prawidłowej podstawy opodatkowania w oparciu o faktury VAT i księgę podatkową, organ uczynił to w drodze szacunku.

Na skutek wniesienia przez podatnika skargi na powyższą decyzję Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 3 lipca 2008 r. (I SA/Łd 422/08) uchylił ją. Sąd zgodził się z oceną organów podatkowych odnośnie nierzetelności ksiąg podatkowych skarżącego, wątpliwości wzbudziło natomiast uzasadnienie dotyczące nie zastosowania metody porównawczej zewnętrznej. Sąd ten wskazał, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy organ odwoławczy winien rozważyć możliwość ewentualnego zastosowania metody porównawczej zewnętrznej, a jeśli uzna, iż nie jest to możliwe, zobowiązany jest sporządzić w tym zakresie uzasadnienie zawierające rzeczywiste argumenty znajdujące oparcie w art. 23 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej "o.p."), a także analizie działalności prowadzonej przez stronę. Nadto Sąd wskazał, iż skarżący prawidłowo rozliczał wykonywane przez siebie usługi transportowe w oparciu o ilość przejechanych kilometrów, ilość zrealizowanych kursów, ilość godzin pracy danego środka transportu oraz ilość przewiezionych ton. Sąd stwierdził, iż kluczowe znaczenie w sprawie ma określenie ceny 1 km usługi transportowej wykonanej przez skarżącego. Chcąc uzyskać średnią cenę 1 km usługi transportowej wykonanej przez podatnika organ winien posłużyć się średnią ważoną, a nie średnią arytmetyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00