Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. I SA/Po 503/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie WSA Maciej Jaśniewicz (spr.) WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2011 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] A Sp. z o.o. w K złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych od kontrahentów zagranicznych premii pieniężnych. We wniosku skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny.
Spółka jest producentem wyrobów przemysłu lakierniczego. Spółka dokonuje za granicą zakupu towarów dla potrzeb prowadzonej przez siebie produkcji (substancje chemiczne, półprodukty). Wskazane transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: u.p.t.u.). W związku z dobrze układającą się współpracą handlową zagraniczni kontrahenci (podatnicy podatku od wartości dodanej) udzielają skarżącej preferencji handlowej w formie tzw. premii pieniężnej. Wskazana preferencja przysługuje skarżącej w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków:
1) dokonania terminowej zapłaty za towary nabyte od zagranicznego kontrahenta
2) dokonania zakupów towarów zagranicznego kontrahenta (osiągnięcia obrotu) o określonej umownie wartości.
Skarżąca zaznaczyła, że owa preferencja nie jest przyznawana za jakiekolwiek konkretne świadczenia spółki takie jak np. powstrzymywanie się od zakupów u innych podmiotów zajmujących się sprzedażą towarów określonego rodzaju. Spółka nie jest też w żaden sposób zobowiązana do dokonywania zakupów określonej wielkości lub dokonywania wcześniejszych płatności - tego typu zachowania są wyłącznie wynikiem jej woli. Preferencja ma charakter procentowy i liczona jest od wartości poczynionych przez spółkę zakupów u zagranicznych kontrahentów. Przybiera ona formę tzw. premii pieniężnej i jest wypłacana (przyznawana) skarżącej raz na rok kalendarzowy (po jego zakończeniu). W praktyce zapłata tej premii na rzecz spółki następuje z reguły poprzez kompensatę z wierzytelnościami jakie zagraniczni kontrahenci posiadają wobec skarżącej z tytułu sprzedanych jej towarów. Z tytułu omawianej preferencji, kontrahenci wystawiają spółce dokumenty (tzw. noty kredytowe), w których udzielaną preferencję określają jako rabat z tytułu obrotów osiągniętych w danym roku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right