Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 marca 2013 r., sygn. II SA/Wa 145/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędziowie WSA Andrzej Kołodziej Olga Żurawska - Matusiak Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2013 r. sprawy ze skargi A.G. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym 1. uchyla zaskarżony rozkaz personalny oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny organu I instancji, 2. stwierdza, że zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2012 r. A.G. zwróciła się do Komendanta [...] Policji o ustalenie wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym od dnia [...] października 1997 r. do dnia [...] lutego 2000 r. ([...]).
Komendant [...] Policji rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...], działając na podstawie art. 101 ust. 1, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t. j.: Dz. U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687 ze zm.), art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310) oraz § 3 ust. 1, § 4 i § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. nr 152, poz. 1732 ze zm.), odmówił A.G. ustalenia wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym od dnia [...] października 1997 r. do dnia [...] lutego 2000 r. Uwzględniając bowiem fakt uczęszczania przez zainteresowaną do szkoły ponadpodstawowej, czas dojazdu i powrotu z niej oraz obowiązki związane z nauką, organ doszedł do przekonania, iż nie mogła ona stale świadczyć pracy w gospodarstwie rolnym. W ocenie organu, konstatację tę potwierdzają zeznania świadków, którzy mówili o "pomocy", a nie o "pracy" zainteresowanej w gospodarstwie. Co więcej, w aktach osobowych (m.in. w życiorysie) nie ma choćby wzmianki o pracy w gospodarstwie rolnym matki. Powołując się na wyrok Sądu Apelacyjnego w P. z dnia [...] stycznia 1996 r. ([...]), organ zwrócił uwagę, że nauka w szkole średniej, w innej miejscowości od miejsca zamieszkania, odbywana w systemie dziennym, uniemożliwia podjęcie stałej pracy w gospodarstwie rolnym w rozmiarze pozwalającym na zaliczenie tejże pracy do okresu zatrudnienia. Także inne zgromadzone w sprawie dowody, m.in. fakt podejmowania przez zainteresowaną pracy w technikum czy rejestrowania się w urzędzie pracy, wskazują, że nie wiązała się ona z gospodarstwem rolnym, a jedynie zamieszkiwała w nim wraz z rodzicami, pomagając im przy pewnych pracach. Zdaniem organu, nie zostały zatem spełnione przesłanki ustalenia wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym, gdyż A.G. nie mogła być uznana za domownika, w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t. j.: Dz. U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.). Przedmiotowy rozkaz personalny został odebrany przez stronę w dniu [...] września 2012 r.