Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 1 marca 2013 r., sygn. I SA/Kr 1953/12

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1953/12 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 1 marca 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Sędziowie: WSA Nina Półtorak (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2013 r., sprawy ze skargi M.K., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 23 czerwca 2010 r. Nr ...], w przedmiocie podatku od spadków i darowizn, - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Aktem notarialnym z dnia 28 sierpnia 2007 r. [...] M.K. darowała swojemu synowi i synowej - A. i E. K. na ich majątek wspólny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr [...] w domu wielomieszkaniowym nr [...], położonego w S. na os. Ś.

W myśl postanowienia § 6 w/w aktu notarialnego obdarowana E.K.ustanowiła na nabytym przez siebie udziale na rzecz darującej dożywotnią służebność osobistą polegającą na nieodpłatnym prawie użytkowania jednego pokoju, kuchni, łazienki, przedpokoju i piwnicy, której wartość ustalono na kwotę 24.000,00 zł.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego wezwał M.K. do złożenia zeznania podatkowego na druku SD-3, na podstawie którego dnia 29 marca 2010 r. wydał decyzję nr [...] ustalającą podatek w kwocie 513 zł z tytułu ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej na rzecz M.K. przez E.K.

Na powyższą decyzję M.K. złożyła odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej, zarzucając organowi I instancji błędną interpretację aktu notarialnego poprzez nieuznanie, że ustanowiona nieodpłatna służebność osobista stanowi dożywocie w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Odwołująca podniosła, iż jej intencją było przekazanie zajmowanego od kilkudziesięciu lat mieszkania w zamian prawo dożywotniego użytkowania jednego pokoju. Przysporzenie praw nastąpiło po stronie syna i synowej, natomiast po stronie odwołującej nastąpiło ograniczenie praw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00