Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. III SA/Wa 2006/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Paweł Jurczyński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2013 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w W., po rozpatrzeniu odwołania z 9 lipca 2011 r. wniesionego przez P. Sp. z o.o. (dalej Skarżąca lub Spółka) od decyzji Naczelnika Drugiego [...] Urzędu Skarbowego w W. z [...] czerwca 2011r., w sprawie określenia kwoty różnicy podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za maj i listopad 2008 r. oraz określenia kwoty zobowiązania podatkowego za poszczególne okresy rozliczeniowe od czerwca do października oraz za grudzień 2008 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Z akt sprawy wynika, że w dniach od 28 kwietnia 2010 r. do 7 maja 2010 r. została przeprowadzona wobec Spółki kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2008r. Uwzględniając ustalenia zawarte w ww. protokole kontroli Spółka złożyła korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do września 2008 r.
Ponadto w toku kontroli organ podatkowy wystąpił do innych organów podatkowych o przeprowadzenie czynności sprawdzających wobec wybranych kontrahentów Spółki. W związku z dokonanymi w tym zakresie ustaleniami, organ pierwszej instancji stwierdził konieczność uzupełnienia materiału dowodowego zebranego w sprawie i pismem z 12 października 2010 r., wezwał Stronę do złożenia stosownych wyjaśnień i przedstawienia wszelkich dowodów potwierdzających dokonanie transakcji z kontrahentami, a w szczególności przedłożenie kopii faktur VAT, umów zawartych z kontrahentami, dokumentów potwierdzających zapłatę za towar oraz przyjęcie towaru na magazyn nabywcy, a także do złożenia wyjaśnień na temat okoliczności dokonanych zakupów.