Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 lutego 2013 r., sygn. I SA/Gl 791/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Beata Kozicka, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant specjalista Monika Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej - rozłożenia na raty zaległości podatkowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy J. z dnia [...] r. nr [...] o odmowie rozłożenia na raty zaległości podatkowych J. G. z tytułu podatku od nieruchomości za lata 1998-2010.
W podstawie prawnej zaskarżonego rozstrzygnięcia wskazano art. 17, art. 18 i art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz.U. z 2001 r., nr 79, poz. 856) oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.).
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kolegium podało na wstępie, że wnioskiem z dnia 10 listopada 2011 r. podatnik zwrócił się o rozłożenie na raty zaległości podatkowych za lata 1998-2010, zgodnie z ustalonym przez siebie harmonogramem spłat. Motywując wniosek wskazał, iż chce uiścić zaległości z pomocą rodziny, gdyż syn od roku prowadzi własną działalność gospodarczą i zdaniem strony propozycja spłat jest realna i rzetelna.
Dalej wskazano, że organ I instancji odmówił uwzględnienia wniosku strony, gdyż uznał, że możliwość spłaty łącznej kwoty [...] zł według zaproponowanego harmonogramu jest niewiarygodna w świetle opisanego przez stronę braku dochodów i zamiaru korzystania ze wsparcia rodziny. Organ ten zaznaczył, że mimo wezwania, podatnik nie przedstawił żadnych dowodów dokumentujących realność spłaty w ratach tak znacznego zadłużenia.