Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Gl 730/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.), Sędziowie WSA Teresa Randak, Bożena Suleja, Protokolant Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A S.A. w J. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16 listopada 2011 roku (uzupełnionym w dniu 20 stycznia 2012 roku) A S.A. w J. (dalej Spółka) zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z procesem zakupu akcji w części dotyczącej wydatków na :

- pomoc prawną związaną z realizacją procesu połączenia, delegacje pracowników,

analizy techniczne, przygotowanie oferty,

- opłaty notarialne, opłaty za wypisy z aktu notarialnego oraz koszty podatku od

czynności cywilnoprawnych.

W uzasadnieniu wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny i prawny :

Spółka jest producentem energii elektrycznej i cieplnej dla potrzeb przemysłowych oraz ludności, sprężonego powietrza oraz chłodu dla kopalń, a także świadczy usługi produkcyjne, handlowe, remontowe i inwestycyjne związane z energetyką. Spółka przygotowuje się do połączenia z inną spółką ciepłowniczą. W tym celu Spółka dokonała zakupu 85% jej akcji. W umowie zakupu akcji zawarto warunek, że prawo zakupu pozostałej części akcji przysługuje pracownikom Spółki. Gdyby jednak akcje te nie zostały w całości nabyte przez pracowników, Spółka zobowiązała się do wykupu pozostałej ich części.

Przeprowadzenie transakcji zakupu akcji stanowić ma punkt wyjścia do konsolidacji majątkowej obu Spółek. Połączenie będzie przeprowadzone w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przeniesienie całego majątku Spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą. Ze względu na warunki umowy inkorporacja może nastąpić nie wcześniej niż po trzech latach licząc od daty zakupu akcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00