Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Wr 574/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Siedlecka (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant Agata Szlachetka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o wydanie decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom oddala skargę.
Uzasadnienie
Sąd ustalił następujący stan faktyczny sprawy:
Wnioskiem z dnia 12 sierpnia 2011 r. pełnomocnik D. B. zwróciła się do Prezydenta Miasta B. o podjęcie działań mających na celu zapobieżenie zalewaniu, będącej we współwłasności nieruchomości położonej w B. przy ul. Z. [...], przez wody opadowe, spływające z sąsiednich działek. Na skutek podjęcia przez Radę Miasta B. uchwały zatwierdzającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z dnia 14 marca 2007 r., sąsiadujące z posesją wnioskodawczyni grunty stały się działkami budowlanymi, a na ich terenie zbudowano osiedle. Bezpośrednio z działką wnioskodawczyni graniczy działka nr 354/4 stanowiąca własność A. K.. Wody opadowe z osiedla jak i z działki A. K. zalewają działkę D. B.. Od czasu usunięcia roślinności doszło do podmoknięcia i zalewania budynku przy ul. Z. [...].
W związku z powyższym pełnomocnik wniosła o wydanie decyzji, w trybie art. 29 ust. 2 ustawy Prawo wodne o przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom przez zarządcę osiedla mieszkaniowego oraz właściciela działki nr 354/4.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta B. umorzył postępowanie administracyjne z wniosku D. B. w przedmiocie nakazania właścicielowi nieruchomości nr 354/4 położonej w obrębie [...] miasta B., przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, w związku z brakiem przesłanek potwierdzających, że doszło do zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływającym na grunty sąsiednie. W szczegółowym i obszernym uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że na podstawie przeprowadzonego postępowania, zebranych w jego trakcie dowodów i dokonanych ustaleń oraz ich oceny, nie stwierdził wystąpienia przesłanek uprawniających do wydania decyzji na podstawie art. 29 ust. 3 w zw. z ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne, nakazującej właścicielowi działki nr 354/4 przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zabezpieczających szkodom, ponieważ działania właściciela tej działki, jak i osób trzecich, za które właściciel działki ponosi odpowiedzialność, nie spowodowały zmiany stanu wody na gruncie, nie został zmieniony kierunek spływu wód opadowych i nie wykonano żadnych urządzeń, które odprowadzałyby ścieki deszczowe na działkę strony skarżącej. Szkoda w postaci zalewania wodami opadowymi posesji przy ul. Z. [...] nie ma związku z pracami wykonanymi przez właściciela działki nr 354/4. Zarzuty wnioskodawczyni nie znalazły potwierdzenia w przeprowadzonym postępowaniu, w związku z powyższym postępowanie stało się bezprzedmiotowe i podlegało umorzeniu.