Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wa 1877/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tarnowska Sędziowie: WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz (spr.) WSA Dariusz Pirogowicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P.J. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie rozpatrzenia wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej odmowy zakwalifikowania wniosku P. J. do zawarcia umowy najmu lokalu; 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała w części określonej w punkcie 1 wyroku nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Zarządu Dzielnicy [...] na rzecz skarżącego P. J. kwotę 557 (pięćset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Uchwałą nr [...] Zarząd Dzielnicy [...] w dniu [...] czerwca 2012 r. odmówił zakwalifikowania P. J. do zawarcia umowy najmu lokalu nr [...] , położonego w budynku przy ul. [...] w W.

Uchwała zapadła w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.

Dla potrzeb podjęcia wskazanej uchwały ustalono, że najemcami lokalu przy ul. [...] m [...] w W. byli państwo A. i H. J. W dniu 18 czerwca 2002 r. A. J. po rozwodzie i wyprowadzeniu się z ww. lokalu, zrzekł się uprawnień najemcy, a następnie zamieszkał ponownie w tym lokalu w 2005 r.

H. J. zmarła w dniu [...] czerwca 2011 r., w dniu [...] września 2011 r. zmarł A. J. Z wnioskiem o regulację uprawnień do przedmiotowego lokalu wystąpił P. J. (kawaler), który jest wnukiem H. J., zatem nie należy do grona osób uprawnionych do wstąpienia w najem na podstawie art. 691 K.c.

Organ wskazał, że godnie z przepisami prawa miejscowego tj. § 31 uchwały nr [...] Rady W. z dnia [...] lipca 2009 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu [...] z osobami, które pozostały w lokalu po opuszczeniu lokalu przez najemcę może być zawarta umowa najmu jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: osoby te zamieszkiwały w lokalu z najemcą za zgodą właściciela i prowadziły wraz z nim wspólne gospodarstwo domowe przez okres co najmniej ostatnich 7 lat, zajmowana powierzchnia mieszkalna lokalu nie przekracza w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 15 m2 na każdą osobę uprawnioną, osoby te nie zalegają z opłatami za korzystanie z lokalu, przy czym warunek ten uważa się za spełniony również w przypadku występowania zaległości, jeśli zostało podpisane i jest realizowane porozumienie o spłacie zadłużenia; osoby te osiągają dochód nieprzekraczający 160% minimum dochodowego. Przez osoby uprawnione, wymienione w § 31 ust. 2 rozumie się małżonka najemcy, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00