Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Łd 1292/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi J. G. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz J. G. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Łd 1292/12
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] roku Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. działając z upoważnienia Ministra Finansów, stwierdził, że stanowisko J. G., przedstawione we wniosku z 31 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu po stronie wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego akcjonariuszem oraz odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
We wniosku interpretacyjnym został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, będący osobą fizyczną będzie akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Spółka ta powstanie w trybie przekształcenia spółki jawnej, której wnioskodawca jest wspólnikiem. Strona, razem z innymi wspólnikami, rozpoczęła już procedurę przekształcenia spółki jawnej. Jako akcjonariusz wnioskodawca będzie mógł w SKA posiadać akcje imienne lub na okaziciela; będzie miał również udział w zyskach spółki, który otrzymać może faktycznie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. SKA będzie osiągała dochody z podstawowej działalności operacyjnej tj. ze sprzedaży towarów i usług, zaś zyski z tej działalności będzie reinwestowała. W ramach reinwestycji zysków będzie wnosić aporty ( tj. wkłady niepieniężne ) do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych ( "Spółki kapitałowe"), w zamian za co wydane jej będą udziały lub akcje tych spółek o określonej wartości nominalnej. Przedmiotem wkładu niepieniężnego nie będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.