Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 786/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (sprawozdawca), Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant referent stażysta Joanna Kicińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P. K. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
0UZASADNIENIE
Wnioskiem z [...] września 2011r. Skarżący - P. K. zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Opisując zdarzenie przyszłe wskazał, że przystąpi do spółki komandytowo-akcyjnej jako akcjonariusz w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest obecnie wspólnikiem. Będzie posiadać akcje imienne i na okaziciela oraz udział w zyskach, które otrzyma faktycznie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy.
Spółka komandytowo-akcyjna zostanie wspólnikiem spółek kapitałowych, które przekażą jej nieodpłatne oraz częściowo odpłatne świadczenia w postaci towarów, środków trwałych oraz usług. Świadczenia takie mogą być przyznane w toku normalnej działalności gospodarczej spółek, na podstawie decyzji podjętej przez organ reprezentujący taką spółkę.
W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Skarżący zadał następujące pytania:
1. czy dochód z udziału w zysku spółki komandytowo - akcyjnej, otrzymany jako dywidenda stanowi przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.) - dalej: "u.p.d.o.f.", a tym samym - w zależności od wyboru akcjonariusza - może być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f.?