Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Gl 1651/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, Protokolant Specjalista Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi H.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r. o nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu odwołania H. S. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. nr [...] z [...]r. określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec 2005r. w wysokości [...] zł, podlegające wpłacie do urzędu skarbowego - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

W podstawie prawnej powołano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. "a", art. 87 ust. 1, art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. "a", art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej ustawa o VAT).

W uzasadnieniu przedstawiono stan faktyczny oraz argumentację prawną. Podkreślono, że w wyniku kontroli w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku od towarów i usług za okres od maja 2004r. do końca sierpnia 2005r., w tym za czerwiec 2005r., przez "A" w M. przy ul. [...] - ujęło w deklaracji m.in. kwotę podatku naliczonego w wysokości łącznej [...] zł wynikającą z 2 faktur VAT wystawionych przez "B" z B. oraz 2 faktur wystawionych przez "C" z C..

Kwestionując powyższe faktury odnośnie firmy "B", na podstawie materiału dowodowego ze śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę w Ż., przesłuchań przeprowadzonych przez organy skarbowe: B. K., J. W., M. S., M. W., M. M., D. J., S. O., A. S., Z. F., D. G. i H. S. - organ ustalił, że została wydana ostateczna decyzja dla ww. firmy przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2005r. do sierpnia 2005r., w której stwierdzono, że jedynym dostawcą paliwa dla firmy "B" była firma "D", tj. firma nieistniejąca i nieuprawniona do wystawiania faktur VAT; firma ta była podmiotem stworzonym jedynie do fakturowania fikcyjnych transakcji sprzedaży na rzecz firmy "B"; B. K. sam wystawiał faktury zakupu paliwa od K. G., które później podpisywał, wystawiał również faktury sprzedaży na podstawie ilości i cen podawanych przez K. G.; odbiorców faktur nie znał, dowiadywał się o nich dopiero po otrzymaniu faktur sprzedaży; po faktury sprzedaży jeździł przeważnie dwa razy w miesiącu, a niekiedy więcej do C. i osobiście odbierał je od K. G.; od niego lub pełnomocnika - M. W. zgodnie z ustną umową otrzymywał 1 grosz od sprzedanego 1 litra paliwa; M. W. (zatrudniony w firmie "B" jako przedstawiciel na terenie [...]; posiadał także pełnomocnictwo do konta bankowego ww. firmy) pieniądze wypłacane z konta firmy "B" przekazywał D. J.; firma "B" nie posiadała fizycznie paliwa; fakturowała tylko sprzedaż towaru (paliwa), natomiast samo paliwo pochodziło z innego źródła, prawdopodobnie od D. J., który faktycznie kierował tą firmą; D. J. potwierdził w zeznaniach, że nie prowadził działalności gospodarczej, lecz mimo to handlował paliwami, tj. produktami ropopochodnymi typu FL i flonaft, które nabywał w "E", a fakturował na firmę "F" (właściciel - A. S.), a następnie towar ten był sprzedawany m.in. przez firmę "B"; poznał osobiście H. S., do którego pojechał z ofertą sprzedaży towaru, następnie dokonywano zamówień telefonicznych. Organ zauważył, że firma "B" uczestniczyła w sprzedaży komponentów ropopochodnych typu flonaft i FI (których właścicielem był D. J.) jako olej napędowy; jednym z odbiorców była firma należąca do H. S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00